Po wielu miesiącach pracy nad projektem „COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki mieszkańców Gminy Jakubów i Gminy Stanisławów”, współfinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyszedł czas na podsumowanie jego osiągnięć. W tym celu zorganizowana została konferencja, na którą zaproszeni zostali mieszkańcy gminy Jakubów i Stanisławów, nasi odbiory proponowanych w projekcie działań. Gospodarzem wydarzenia była Hanna Wocial wójt gminy Jakubów. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli partnerów projektu w tym Kingi Sosińskiej – wójt gminy Stanisławów i Piotra Hryniszyna – prezesa Zarządu GSD Europlus. W trakcie konferencji oprawę artystyczną zapewniły orkiestry dęte gminy Jakubów i Stanisławów, mażoretki z Jakubowa i zespół Staśkowiacy ze Stanisławowa.
Realizacja projektu przypadła na okres od jesieni 2022 r. do kwietnia 2024 r. Za mani wyjątkowe i niejednokrotnie innowatorskie wydarzenia artystyczne. A były to: zajęcia warsztatowe z gry na instrumentach, zajęcia taneczne, zajęcia teatralne, warsztaty rzeźbiarskie, rękodzielnicze, koncerty Małgorzaty Bańki do muzyki wybitnych poetów, koncerty naszych gminnych orkiestr dętych z Jakubowa i Stanisławowa, spektakle teatralne, wystawy, festyny w tym piknik kulinarny z udziałem Katarzyny Bosackiej, festyn kulturalny w Wiśniewie z udziałem mniejszość tatarskiej, kino plenerowe, spotkania autorskie z Ałbeną Grabowską i Marią Paszyńską, oraz wydanie publikacji o Jakubowie czy Stanisławowie.
Podobne wydarzenia równocześnie miały miejsce w gminie Stanisławów. Nasz projekt przez cały czas trwania opierał się na współpracy partnerskiej z gminą Stanisławów, społecznością tatarską z Kruszynian, Grupą Szkoleniowo Doradczą Europlus z Warszawy oraz z partnerem islandzkim z Egilsstadir, gdzie promowano kulturę polską.
Wszystkie wydarzenia finansowane z tego projektu pozwoliły na ubogacenie naszej oferty kulturalnej, rozwój zainteresowań i pasji mieszkańców naszych gmin, wymianę kulturową, integrację i odkrywanie nowych, ciekawych możliwości rozwoju osobistego. Szerokie spojrzenie na elementy wielu kultur podniosło wiedzę mieszkańców naszych gmin z zakresu dziedzictwa kulturowego, niwelując deficyt należnego miejsca kultury w życiu społecznym. Cieszymy się wzrostem zainteresowania aktywnym uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych.
P.Piotrowska