Aktualności

1 kwietnia 2021

Teatr w Jakubowie – PRIMA APRILIS

To już pewne. Jak poinformowała Wójt Hanna Wocial, Rada Gminy na ostatniej sesji przyznała środki na budowę Teatru w Jakubowie.

Część środków pochodzi z budżetu Gminy, dobrowolnych składek mieszkańców oraz dotacji Europejskiej Fundacji Wiejskich Teatrów w Lozannie. – To będzie mały, ale nowoczesny teatr, z salką kinową i urokliwą kawiarenką w sezonie letnim – mówi Wójt Wocial – zaadaptujemy istniejącą gminną infrastrukturę – dodaje.

Chodzi o zabytkowy młyn wodny w Woli Polskiej zbudowany w 1924 roku. Adaptacją budynku na cele teatralne zajmie się pracownia Arch Modern Darkowska & Piotrowski z Wrocławia. Projekt zakłada nadanie bryle nowoczesnego, modernistycznego wyglądu. Młyn nie będzie zrekonstruowany, ale kilka elementów da się ocalić i wkomponować w nowy budynek. Jak zapewnia Wójt Wocial, premiera pierwszego spektaklu w nowo otwartym obiekcie odbędzie się 1 kwietnia 2022 roku. Będzie to prawdopodobnie komedia napisana specjalnie dla Jakubowa przez poetkę i pisarkę Stanisławę Gujską. Będzie to pierwszy i jedyny profesjonalny teatr w Powiecie Mińskim.

Dostępność