Aktualności

15 listopada 2022

Narodowe Święto Niepodległości w Jakubowie

11 listopada uczciliśmy święto państwowe, wspominając powrót Polski na mapę świata, okupiony walkami i niestrudzonym dążeniem narodu do odzyskania swych praw. Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości odbyła się msza święta za Ojczyznę w kościele w Jakubowie odprawiona przez ks. Mirosława Tempczyka, z udziałem pocztów sztandarowych OSP oraz szkół z terenu gminy. O uroczystą oprawę zadbała Gminna Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Mirosława Piłata.  Po mszy świętej odbyło się wspólne śpiewanie hymnu państwowego pod pomnikiem św. Jakuba Apostoła i uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przez poczet flagowy OSP Łaziska. Z tego miejsca wyruszył uroczysty marsz niepodległościowy ulicami Jakubowa z udziałem mieszkańców, który skierował się do miejsc pamięci narodowej, aby oddać hołd bohaterom narodowym. Nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Teofila Zawadzkiego – kierownika szkoły w Jakubowie, zamordowanego w Katyniu w 1940 r., pod pomnikiem upamiętniającym 80-lecie wybuchu II wojny światowej, pod tablicą upamiętniającą Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie, oraz pod pomnikiem „bohaterów poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920”. Kwiaty złożone zostały przez Hannę Wocial – wójt gminy Jakubów, Iwonę Grzegorczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie, Krzysztofa Domańskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Jakubów, Marcina Zalewskiego – reprezentanta Janiny Ewy Orzełowskiej, Roberta Momota – komendanta komisariatu policji w Stanisławowie, Renatę Gałązkę  – sołtys sołectwa Jakubów w asyście dzieci ze szkoły w Jakubowie. Podczas marszu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne intonowane przez uczniów SP w Jakubowie pod opieką nauczyciela muzyki Doroty Czerwińskiej.

Dla uświetnienia obchodów Narodowego Święta Niepodległości przygotowany został koncert – „Śpiewam dla Ciebie Polsko!”. Koncert zrealizowany został w ramach zadania publicznego, na które Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jakubów otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Uroczystość w Jakubowie została przygotowana przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jakubowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie oraz urzędu gminy Jakubów.

Dostępność