7 stycznia 2023

Orszak Trzech Króli w Jakubowie

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Według Ewangelii św. Mateusza do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych.

6 stycznia 2023 r. odbył się po raz pierwszy w Jakubowie uroczysty Mazowiecki Orszak Trzech Króli. Zainaugurowała go msza święta z procesją w kościele odprawiona przez ks. proboszcza Mirosława Tempczyka. Trzej królowie w kościelnej stajence złożyli Jezusowi pokłon i symboliczne dary, przy akompaniamencie trąbek Gminnej Orkiestry Dętej w Jakubowie. Następnie rozśpiewany orszak przeszedł ulicami Jakubowa na plac przed urzędem gminy. Na czele szła gwiazda, a za nią chłopcy przebrani za trzech małych króli, jadący na kucykach i koniu: Kacper Kosut, Jan Krzemiński i Kamil Trzeszkowski. Dalej podążali za nimi trzej dorośli królowie, w rolę których wcielili się: Sławomir Bodecki, Marek Stachowicz i Janusz Dmowski, organizatorzy imprezy z Hanną Wocial – wójt Gminy Jakubów oraz Pauliną Piotrowską – dyrektor GBP w Jakubowie na czele, ks. Mirosław Tempczyk – proboszcz parafii pw. św. Anny w Jakubowie, licznie przybyli w królewskich strojach  mieszkańcy i goście. Swoją obecnością na uroczystości zaszczyciła pani Maria Koc – Senator RP oraz Artur Górecki – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. podstaw programowych i podręczników. Po dotarciu na plac przed budynkiem urzędu gminy odbyła się część artystyczna – korowody kolędowe przygotowane przez dzieci ze wszystkich szkół w naszej gminie, występy wokalne dzieci oraz Izabelli Zagórskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się żywa szopka oraz zwierzęta. Zebrani mogli wspólnie śpiewać kolędy, najmłodsi korzystać z gier, zabaw i animacji oraz wykonać korony na warsztatach, a wszyscy poczęstować się specjałami przygotowanymi przez lokalne koła gospodyń.

Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy. Dochód z niej został przekazany na wsparcie  mieszkańca naszej gminy – małego Frania Witowskiego.

Rozstrzygnięty został także konkurs na pączki, faworki i rogaliki dla Kół Gospodyń Wiejskich, do którego przystąpiły Koła z Jakubowa, Strzebuli, Aleksandrowa, Nartu i Kamionki. Wypieki  KGW z Kamionki otrzymały wyróżnienie, zaś pozostałe Koła zajęły ex aequo pierwsze miejsce.

Mazowiecki Orszak Trzech Króli rozpoczął obchody jubileuszu 550-lecia parafii i miejscowości Jakubów.  W tym roku planujemy wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach naszego jubileuszu, na które serdecznie zapraszamy.

Partnerem Wydarzenia był Samorząd  Województwa Mazowieckiego.

Foto. P. Piątkowski, J. Wiechowski