Aktualności

15 listopada 2023

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada w Jakubowie

Gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Jakubowie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawianą przez ojca Sylwestra Cabałę i ks. Mirosława Tempczyka proboszcza tutejszej parafii, po której rozpoczął się uroczysty Marsz Niepodległościowy ulicami Jakubowa. W ramach obchodów odśpiewany został hymn narodowy, co stanowiło jednoczesne włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!” (realizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”) pod masztem z flagą RP przy pomniku św. Jakuba Apostoła. Następnie w uroczystym pochodzie odwiedzone zostały miejsca pamięci narodowej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze: pod pomnikiem upamiętniającym Teofila Zawadzkiego – kierownika szkoły w Jakubowie, zamordowanego w Katyniu w 1940 r., pod pomnikiem upamiętniającym 80-lecie wybuchu II wojny światowej, pod tablicą upamiętniającą komisarza Mariana Dominika Aksmana zmordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 r. i  jego brata księdza Juliusza Felicjana Aksmana zamordowanego w niemieckim obozie zagłady w Dachau w 1942 r., pod tablicą upamiętniającą Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie, oraz pod pomnikiem „bohaterów poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1920”. Uroczysty Marsz Niepodległościowy poprowadzony został przez poczty sztandarowe OSP Jakubów, Mistów, Łaziska i Jędrzejów Nowy oraz poczty sztandarowe szkoły podstawowej w Jakubowie, w Mistowie i w Wiśniewie.

W kolejnej części obchodów odbył się koncert „Śpiewamy dla Niepodległej” na hali sportowej szkoły podstawowej w Jakubowie. Rozpoczął go solowym występem mały mieszkaniec Jakubowa Jaś Sobótka prezentując utwór „Zachwyca nas Polska”, którym zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie „Młodzi śpiewają dla niepodległej”. Aby uświetnić obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowany został koncert wybitnych artystów Wojciecha Bardowskiego i Arlety Lemańskiej. Koncert realizowany był w ramach zadania publicznego, na które Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jakubów otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Obecni na sali mieli również przyjemność wysłuchać koncertu Gminnej Orkiestry Dętej prowadzonej przez Mirosława Piłata wraz z udziałem Gminnej Orkiestry Dętej ze Stanisławowa, w ramach którego wykonano znane pieśni patriotyczne.

Było to kolejne wydarzenie umożliwiające krzewienie wśród mieszkańców Jakubowa idei patriotycznych.

Dostępność