Wydarzenia

Ogłaszamy konkursy patriotyczne

opublikowane: 8 mar 2018, 04:28 przez D. L.   [ zaktualizowane 8 mar 2018, 04:29 ]

Wójt gminy Jakubów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Jakubowie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Jakubów do udziału w trzech konkursach patriotycznych
z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Udział w jednym konkursie NIE wyklucza udziału w pozostałych.
Dlatego malujcie, piszcie i róbcie zdjęcia.
Na Wasze prace czekamy do końca maja 2018 r.
Więcej informacji na plakacie oraz w załączonych regulaminach konkursów.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.
Zapraszamy!


Afrykańskie klimaty z lalkowym teatrzykiem

opublikowane: 11 maj 2015, 08:05 przez D. L.   [ zaktualizowane 12 maj 2015, 01:27 ]

11 maja dzieci  z kl. "O" obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Pamiętnik małego słoniątka”, na podstawie  bajki Rudyarda Kiplinga, w wykonaniu grupy teatralnej PROSCENIUM.
Afrykańska opowieść o przygodach małego ciekawskiego słonika, pełna ruchu i muzyki, wprawiła
w wyśmienity nastrój wszystkich widzów, i małych i dużych.
Zapraszamy dzieci do stworzenia ilustracji na podstawie obejrzanej bajki.
Spotkanie ze Stanisławą Gujską

opublikowane: 8 maj 2015, 05:48 przez D. L.   [ zaktualizowane 8 maj 2015, 08:31 ]

Tydzień Bibliotek ruszył! Rozpoczęliśmy spotkaniem najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Jakubowie z poetką Panią Stanisławą Gujską. Dzieci miały okazję poznać bogatą twórczość poetki, a przede wszystkim najnowszą książkę "Dzień dobry Przedszkolaki", która dedykowana jest okolicznym przedszkolom, m.in. jakubowskiemu.Teatrzyk Horyzont o tolerancji

opublikowane: 22 kwi 2015, 02:42 przez D. L.   [ zaktualizowane 22 kwi 2015, 02:50 ]

13 kwietnia Biblioteka zaprosiła uczniów na spektakl "Brzydal" w wykonaniu aktorów teatrzyku Horyzont. Przedstawienie dotyczyło problemu tolerancji. Dzieci w  łatwy i atrakcyjny sposób dowiedziały się  jak szanować i akceptować odmienności oraz ludzi z wadami bądź ułomnościami. Aktorzy poprzez grę i dialogi z dziećmi udowodnili, że inny nie znaczy gorszy.

Selfie w bibliotece

opublikowane: 2 kwi 2015, 02:31 przez D. L.   [ zaktualizowane 2 kwi 2015, 04:32 ]Tablety w Twojej bibliotece

opublikowane: 10 mar 2015, 06:55 przez D. L.   [ zaktualizowane 10 mar 2015, 07:28 ]

W lutym br. Biblioteka znalazła się w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu „Tablety w Twojej Bibliotece”, dzięki czemu otrzymaliśmy 3 tablety wraz z akcesoriami przeznaczone dla użytkowników.  Projekt realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, której celem jest dostarczenie bibliotekom publicznym  narzędzi, wiedzy i inspiracji niezbędnych do wprowadzenia usług mobilnych dla użytkowników. Tablety będą służyły rozwojowi społeczności lokalnej,  poprzez łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii oraz przyczynią się do promocji wizerunku biblioteki publicznej jako instytucji nowoczesnej, podążającej za najnowszymi globalnymi trendami.

Warszawska Syrenka - eliminacje gminne

opublikowane: 10 mar 2015, 06:54 przez D. L.   [ zaktualizowane 2 kwi 2015, 05:06 ]

24 marca Gminna  Biblioteka Publiczna w Jakubowie zaprosiła  uczniów szkół gminy Jakubów do udziału gminnym etapie Konkursu Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA.

        Laureaci eliminacji powiatowych:

  • Tymoteusz  Piotrowski kl. I  Szk. Podst. w Jakubowie – WYRÓŻNIENIE w eliminacjach powiatowych
  • Ewelina  Abramowska kl. IV  Szk. Podst. w Jędrzejowie Nowym
  •  Ewelina  Rastawicka kl. III  Gimnazjum

Gratulujemy!Krzysztof Dmowski - przeczytaj

opublikowane: 30 wrz 2013, 01:29 przez D. L.   [ zaktualizowane 18 cze 2015, 04:39 ]

"Alan w Krainie Skanlandii"

korekta: Ewelina Nakielska
projekt okładki: Robert Zajączkowski

Wydanie III

ISBN 978-83-7859-224-2

Wydawnictwo internetowe e-bookowo
www.e-bookowo.pl


"Gdzie jest Twój dom, podróżniku?"

Najnowsza recenzja książki:
http://strefaksiazek.blogspot.com/2013/11/gdzie-jest-twoj-dom-podrozniku.html

Promocja książki odbyła się 15 października.
Książka w bardzo korzystnej cenie 20 zł do kupienia m.in. w naszej Bibliotece.

Dodatkowo autor udostępnił
nieodpłatnie
swoje
dwa OPOWIADANIA - DO POBRANIA

na dole strony.


OD REDAKCJI
"Gdzie jest twó
j dom, Podróżniku?" to część historii o mieszkańcach Edenu. Czytelnik jest pod dużym wrażeniem wyobraźni autora. Sam Krzysztof Dmowski przywiązuje wagę do szczegółów. Nie ma tu zbędnych elementów, które nie byłyby potem w jakiś sposób ze sobą powiązane. Tajemniczość wszystkich postaci oraz historia ich rodzin, które nagle i w niewyjaśniony sposób musiały opuścić swoją jakże piękną i technologicznie mocno rozwiniętą wyspę ciągnie czytelnika do poznawania kolejnych etapów opowiadania. Historia opisywana
jest zwarcie, szybko, posiada elementy kryminału i fantasy. Mówi o przyjaźni, miłości, przywiązaniu do tradycji
i rodziny.

Bohaterów poznajemy, kiedy jeszcze nie rozumieją, że są elementami wielkiej układanki, wymyślonej przez swoich pradziadków i to w momencie, kiedy opuszczali Eden. Aktualni bohaterowie - Piotr Tymowski, Mirek Dybicz i Maciek Chudzik, zwany Billym Hazzardem - sp
otkają się dopiero, kiedy tajemnicza Sekcja XXL zmotywuje ich do wstąpienia w swoje szeregi, a potem do wzięcia udziału w jakiejś tajemniczej misji. Wstąpienie do Sekcji XXL jest przestępstwem, bo sama Sekcja wykonuje dziwne, niezupełnie zgodne z obowiązującym prawem działania, typu porwania, wymuszania i szantaże. Wszystko po to, by doprowadzić prawowitych mieszkańców Edenu do wyspy. Piotr Tymowski jest przygotowywany do
swojego zadania przez swojego dziadka, Tadeusza, któremu starczyło sił i życia tylko do osiągnięcia przez Piotra wieku dziesięciu lat, ale nauki i inne tajemnicze moce wystarczyły, żeby Piotr małymi krokami zbliżał się do odkrywania bardzo mocno zakamuflowanej tajemnicy pozostawionej mu przez swojego dziadka, pokonując przeszkodę w postaci własnego brata, Pawła, milicjanta, który nie wierzy w Eden. W trakcie tej podróży do celu Piotr dowiaduje się, kim naprawdę jest, skąd u niego te tajemnicze wizje, pomagające mu w każdym trudnym momencie drogi i dlaczego wszyscy dookoła tak usilnie mu pomagają osiągnąć cel. W tej książce Eden zostaje odnaleziony i ponownie zamieszkany, ale czy na pewno był opuszczony przez te wszystkie długie lata? Co kryją podziemia wyspy?
Skąd wzięła się jej prawdziwa moc? I czy sam Eden miał wpływ na rozwój nauki w kluczowych ośrodkach nauki na Ziemi? Tego można się dowiedzieć tylko doczytawszy niniejszy wolumin do końca. Warto po niego sięgnąć.
Aneta Gonera
www.goneta.net

Promocja książki "Nasze nazwiska" Andrzeja Karlikowskiego

opublikowane: 25 cze 2012, 05:26 przez D. L.   [ zaktualizowane 25 cze 2012, 06:11 ]

Szanowni Państwo!

   Z końcem czerwca nakładem wydawnictwa KSIĄŻKA I WIEDZA ukazała się książka Andrzeja Karlikowskiego „Nasze nazwiska” o pochodzeniu nazwisk. Czytelnik znajdzie w niej informacje, od kiedy znane jest dane nazwisko, od czego się wywodzi, ile osób nosi je w Polsce, czy może być pochodzenia szlacheckiego. Pozycja zawiera ponad 5400 nazwisk, w tym wiele nazwisk mieszkańców gminy Jakubów, powiatu mińskiego i dawnego województwa siedleckiego. Duża ich część występuje również w innych rejonach Polski.

   Szukanie swoich korzeni i wyjaśnianie po-chodzenia rodowego nazwiska stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Świadczy o tym m.in. duże zainteresowanie, jakim cieszy się cykl pt. „Poczet nazwisk polskich” Henryka Martenki w tygodniku „Angora”.

   Książka Andrzeja Karlikowskiego jest odpowiedzią na zainteresowanie tematem pochodzenia nazwisk. Swoje nazwisko znajdzie w niej około 9,5 mln Polaków. Może jest w niej także Twoje? O wartości pozycji świadczy  bardzo dobra recenzja dr Moniki Kresy z Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, którą umieszczamy poniżej. Być może to Cię przekona do kupna książki „Nasze nazwiska” lub Twoją rodzinę oraz znajomych z całej Polski.

        Autor książki                                    Wójt  Gminy Jakubów

Andrzej Karlikowski                                    Hanna WocialSŁOWO DO WYDAWCY


Szanowni Państwo,

   z ogromnym zainteresowaniem zapoznałam się z pracą p. Andrzeja Karlikowskiego „Nasze nazwiska”. Jest to propozycja publikacji, która wyrosła z subiektywnej potrzeby opracowania materiału antroponimicznego ważnego dla samego Autora (nazwiska notowane w jego rodzinie, wśród przyjaciół itp.), a przekształciła się w pracę będącą odpowiedzią na społeczne zainteresowanie historycznym i kulturowym funkcjonowaniem nazwisk.

   Praca p. Andrzeja Karlikowskiego wyróżnia się na tle dotychczasowych publikacji onomastycznych. Nie jest wprawdzie opracowaniem stricte na-ukowym, ale założeń pracy, jak również sposobu opracowania materiału, wykorzystania źródeł nie powstydziłby się profesjonalny onomasta. Wartość opracowania p. Karlikowskiego zasadza się przede wszystkim na pokazaniu etymologii i motywacji nazwisk na szerokim tle historycznym, społecznym, kulturowym i etnograficznym. Nazwiska bowiem jako twory językowe są jednocześnie elementami rzeczywistości pozajęzykowej i odzwierciedlają to wszystko, co złożyło się na ich powstanie.

   To właśnie owo szerokie tło pozajęzykowe stara się ukazać w swojej publikacji p. Andrzej Karlikowski - stąd wszystkie informacje dotyczące np. charakterystyki zwierząt (w wypadku nazwisk odzwierzęcych - przezwiskowych) czy informacji historycznych dotyczących miejscowości, od których pochodzą niektóre nazwiska. I to właśnie wiedza historyczna, którą na każdym kroku wykazuje się Autor, jest kolejnym atutem opracowania - to bowiem ona pozwala osadzić analizowane nazwiska w szerokiej rzeczywistości pozajęzykowej.

   Opracowanie p. Andrzeja Karlikowskiego nie jest typowym słownikiem nazwisk - nie takie też było zamierzenie autora. Brak w nim na przykład szczegółowego opisu językoznawczego, w związku jednak z tym, że nie jest to praca językoznawcza, fakt ten nie zmniejsza walorów pracy, pojawiają się w niej bowiem np. bardzo cenne informacje dotyczące pierwszej notacji danego nazwiska, czy liczby osób noszących dane nazwisko współcześnie.

   Wszystko to sprawia, że wydanie pracy p. Andrzeja Karlikowskiego niewątpliwie wypełni lukę w cyklu popularnonaukowych publikacji antroponimicznych i znajdzie odbiorców nie tylko w kręgu środowiska regionu, z którego wywodzi się autor, lecz także wśród wszystkich zainteresowanych antroponimią oraz społecznym i kulturowym funkcjonowaniem nazwisk.

dr Monika M. Kresa

Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii

Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW

Katalog on-line dostępny!

opublikowane: 9 lut 2012, 07:01 przez D. L.   [ zaktualizowane 29 lut 2012, 02:15 ]

Uwaga!

Dostępny jest katalog on-line książek z naszej Biblioteki:

  • wejdź na stronę internetową Biblioteki: biblioteka.jakubow.pl
  • otwórz zakładkę katalog on-line
  • przeglądaj nasze zbiory, rezerwuj interesujące Cię pozycje - funkcja dostępna dla posiadaczy kart czytelnika GBP Jakubów w godzinach pracy Biblioteki

1-10 of 11